OPRACOVÁNÍ UMĚLÉHO KAMENE
Umělý kámen lze opracovávat pomocí frézování, tvarování, lepení a broušení
Frézování
Frézováním umělého kamene lze vytvořit řadu praktických a estetických efektů – používá se kupříkladu pro odkapové drážky k odvodu vody do dřezu nebo pro drážky, do kterých se následně vlepují nerezové tyčky pro odkládání horkých předmětů. Z estetického hlediska lze do desky vyfrézovat jakékoli znaky a ornamenty, které je možné následně prosvětlit pomocí LED pásků nebo zpracovat technikou inlay.
Tvarování
Umělý kámen je jedinečný tím, že se dá za vysokých tlaků a teplot ohýbat do libovolných tvarů. K ohýbání dochází ve speciálním lisu a za použití rozdílných forem dle druhu ohybu. Tento proces se nazývá thermoforming a ohýbat lze jak velké desky, tak menší díly (například při výrobě židlí).

Broušení
Umělý kámen je dobře brousitelný a tato finální operace je důležitá pro žádoucí stupeň lesku a výsledný vzhled zpracovávaného výrobku. Kvalitním lepením a posléze kvalitním broušením dosáhneme tzv. „neviditelného spoje“. Broušení se provádí v několika etapách od broušení s nejhrubším brusným zrnem až po leštění lešticí pastou.
Obecně se pro kuchyňské pracovní desky nedoporučuje lesk z důvodu vyšších nároků na údržbu, kdy lze lesk snadno narušit hrubšími materiály (např. hrubší strana houbičky na nádobí). Současně také většinou nelze v lesku vyrobit dřezy a umyvadla z důvodu komplikovanějších tvarů.